Insuliinipump

Insuliinipump on insuliini doseerimise vahend, mis on kogu aeg kasutajaga ühendatud. Süsteem  koosneb pumbast, pumba sees olevast insuliinireservuaarist ja kanüülist.

Pump – väike arvutitarkvara sisaldav patareiga töötav masin.

 

 Reservuaar – sarnaneb süstlale, selle sisse tõmmatakse insuliin ja asetatakse pumba sisse.

Infusioonisüsteem – kateeter (peenike voolik), mis ühendab pumpa ja kanüüli. Kanüül paigaldatakse naha alla nõela abil, misjärel nõel eemaldatakse ja naha alla jääb peenike silikoonist toru. Kanüüli pikkus on 6-9 mm olenevalt mudelist. Kanüüli peab vahetama iga 3 päeva järel. Ujuma ja duši alla minekuks jääb kanüül oma kohale, kateeter koos pumbaga võetakse kanüüli küljest lahti ja pannakse kanüülile väike kork peale.  Insuliinipumbas on ainult kiiretoimeline insuliin (Novorapid, Humalog või Apidra).

 Basaal. Basaalinsuliini manustamine toimub pumba poolt automaatselt vastavalt kasutaja poolt määratud kogustele. Kuna iga inimese basaalinsuliini vajadus on erinev ja sõltub näiteks kellaajast, füüsilisest aktiivsusest ja paljudest muudest faktoritest, siis saab pumbal kasutada ka ajutisi baasdoose erinevate olukordadega toimetulekuks.

 

 

Joonisel on toodud laste ja noorte basaaliprofiilide näiteid – x-teljel on kellaaeg ning y-teljel on basaalivajaduse muutuse protsent päeva keskmisest 1 tunni basaaliannusest. Antud uuringu tulemused näitavad, teismeliste basaaliprofiilid on B/C sarnased, noorematel D ning päris väikestel lastel F. (Allikas: Classification of Distinct Baseline Insulin Infusion Patterns in Children and Adolescents With Type 1 Diabetes on Continuous Subcutaneous Insulin Infusion Therapy; Diabetes Care. 2007 Mar;30(3):568-73)

Boolused. Toidubooluste ja korrektsioonide kogused sisestab pumpa kasutaja. On pumbamudeleid, mis aitavad kasutajat õige insuliinikoguse määramisel, küsides hetke veresuhkru väärtust ja süüa plaanitavate süsivesikute hulka, arvutades selle põhjal välja soovitatava insuliini hulga.

Kuhu kanüüli panna? Kanüüli paigaldamiseks valib iga kasutaja endale kõige mugavama ja meelepärasema koha, arvestades, et paigalduskohti tuleb piisavalt tihti vahetada, et vältida nahaaluskoe kahjustumist. Sobivad paigalduskohad on kõht, puusad/tuharad, käed ja reied.

 Insuliinipumpasid müüvad Eestis kaks ettevõtet:

Surgitech AS (Accu-chek Spirit pumbad)
Pirita tee 20, maja T, 10127, Tallinn, Estonia
e-mail: surgitech@surgitech.ee
Tel: 6460660

AB Medical Group Eesti OÜ (Medtronic Minimed pumbad ja glükoosimonitooring)
Reti tee 12, 75312 Peetri küla, Rae vald, Harjumaa, Eesti
Tel: 6552310