Glükoosisensor

Eestis on saadaval insuliinipumbaga integreeritud glükoosijälgimise süsteem ning ilma pumbata kasutatav süsteem. See võimaldab reaalajas jälgida kasutaja veresuhkrut. Veresuhkur kuvatakse numbri ning graafikuna vastuvõtja ekraanile.

Kuidas süsteem toimib?

Süsteem koosneb sensorist, saatjast ja vastuvõtjast. Sensor on väike pehme elektrood, mis paigaldatakse naha alla. Naha peale jääb sensori plastikust osa, mille külge kinnitatakse väike raadiosaatja. Sensor sisaldab glükoosoksüdaasi nimelist fermenti, mida kasutatakse ka glükomeetri testiribades. Ferment reageerib koevedelikus sisalduva glükoosiga. Selle keemilise reaktsiooni tulemusel tekib elektrilaeng, mida sensoris asuv elektrood mõõdab ja edastab saatja kaudu vastuvõtjasse. Sensori sisestamiseks võib kasutada eelnevalt tuimestavat kreemi (Emla), mis muudab sensori paneku valutuks. Tuimestada aitab ka külmakoti või jääkuubiku mõne minuti pikkune hoidmine nahal.

 

Sensori näite jälgides tuleb meeles pidada, et see ei mõõda glükoosisisaldust veres, nagu seda teeb glükomeeter. Veresoontest liigub glükoos koevedelikku ja sealt edasi rakkudesse.  Sensor on sisestatud nahaaluskoesse ning seega mõõdab glükoosisisaldust koevedelikus. Glükoosi liikumine veresoontest rakkudesse võtab aega umbes 10-15 minutit, mistõttu võivad sensori näidud olla veresuhkru näitudest kuni 15 minutit maas.

Sensori mõõdatud näidud kuvatakse kas insuliinipumba (Paradigm) või eraldi monitori (Guradian) ekraanil. Kasutaja saab programmeerida pumpa/monitori andma erinevaid alarme, kui veresuhkru väärtused liiguvad üle etteantud piiride.

Sensori kogutud andmed saab arvutisse laadida, mille põhjal saab üles leida probleemsed kohad veresuhkru kõikumistes ning teha raviskeemis muudatusi.

Glükoosimonitooringu süsteeme ja sensoreid müüb:
AB Medical Group Eesti OÜ
Reti tee 12, 75312 Peetri küla, Rae vald, Harjumaa, Eesti
Tel: 6552310