Veresuhkru mõjutajad

Lisaks põhitõdedele, et toit tõstab ja insuliin langetab veresuhkrut, on veel väga palju faktoreid, mis inimese vere glükoositaset mõjutavad. Nii, nagu pole olemas “raamatudiabeeti”, pole olemas ka raamatutõdesid erinevate mõjutajatega toimetulekuks. Igal inimesel on oma diabeet, mis käitub omamoodi ning igaüks peab leidma viisi, kuidas hoida oma veresuhkur tasakaalus sellel peenikesel köiel, mida kõigutavad toit, tegevused, hormoonid, meeleolud ja tuhanded muud pisiasjad. Alati tasub nõu pidada oma raviarsti või diabeediõega, et leida optimaalne lahendus. Alljärgnevalt on toodud valik põhilisi faktoreid, mis lisaks toidule ja füüsilisele tegevusele veresuhkrut mõjutavad.

VERESUHKRUT TÕSTAVAD

Stress. Meie igapäevaelus tuleb stressi tekitavaid olukordi ette pidevalt. Mõni ettekanne, tuline vaidlus või hambaarstikülastus võib põhjustada stressihormoonide kaudu ka  veresuhkru kiire tõusu. Tavaliselt ei ole selliseid olukordi võimalik ette planeerida ning tagajärgede likvideerimisega tuleb tegeleda hiljem. Kui aga iga kord peale kontrolltööd on tulemuseks kõrge veresuhkur, oleks mõistlik juba enne tööd sobiv kogus insuliini süstida, et kontrolltöö kõrgest veresuhkrust põhjustatud uimasuse tõttu untsu ei läheks. Peale insuliini manustamisele peab järgnema muidugi tihe mõõtmine, et võimalikke hüposid ära hoida.

Kofeiin. Kofeiini sisaldavate jookide (kohv, tee, koola) tarbimine tõstab sageli 1 tunni jooksul veresuhkru taset, kuna sunnib organismi stressihormoone eritama ja lisaenergia saamiseks rasva lõhustama. Jällegi tuleb katse-eksituse meetodil kindlaks teha, kui palju su lemmikjook veresuhkrut mõjutab ja vastavalt insuliini manustada.

Mesinädalad. Esmalt tahaks märkida, et sellel inimesel, kes esimesena otsustas termini „mesinädalad“ diabeedisõnavaras kasutusele võtta, pidi pereelu olema ikka põhjatusse auku jõudnud. Või oli tal lihtsalt väga must huumorimeel. Igaljuhul tähistab see sõna diabeetiku jaoks aega, kui tema uus kaaslane võib olla pisut leebem, saades tuge veel veidi töötavalt kõhunäärmelt. Õnn, kui oma pankreas töötab stabiilselt, tagades väikese insuliinitootmise vastavalt vajadusele, mi s aitab ära hoida kõrgeid veresuhkruid. Kuid kõhunääre võib ka töötada vaid ajutiselt, põhjustades äkilisi hüposid ning muutes süsivesikute ja süstitava insuliini arvestuse ülimalt raskeks. Mesinädalad võivad kesta nädalaid, kuid, isegi aastaid ning tihti seda kauem, mida hilisemas eas on diabeet diagnoositud. Uuringud näitavad ka seda, et mesinädalaid aitavad pikendada insuliinipumba kasutuselevõtt kohe peale diagnoosimist, sest see võimaldab organismi loomulikule insuliinieritusele sarnast annustamist ning seetõttu aitab oma kõhunäärmel võimalikult kaua vastu pidada. Üskõik, kui kaua mesinädalad ka kestavad, ikkagi tuleb tunnistada, et hoolimata eksitavast terminist ei saa selle suhte korral lahutust sisse anda.

Kasvamine. Organismi poolt eritatav kasvuhormoon põhjustab insuliiniresistentsust ning kui sellele ei vastata insuliinikoguse suurendamisega, on tulemuseks kõrged veresuhkrud. Väikeste laste vanemad on tähele pannud, et kasvuspurdid tõstavad veresuhkrut tavaliselt õhtupoolikul ja öö hakul, mil tuleks insuliinikogust suurendada. Puberteedieas on aga kasvuhormooni eritumine niivõrd individuaalne, et tugineda tuleb ainult tihedale mõõtmisele ja sellele vastavalt insuliini reguleerida.

Haigused või põletikud. Viirused põhjustavad organismis stressi, mis vallandab erinevad stressihormoonid ning need tõstavad veresuhkrut ja suurendavad insuliiniresistentsust. Kõrge veresuhkur segab haigusetekitajatega võitlevaid valgeid vereliblesid ning in samal ajal heaks toidulauaks viirustele ja bakteritele. Et sellest nõiaringist pääseda, tuleb suurendada insuliiniannuseid, silmas pidades, et ka vedelikupuudus vähendab insuliini imendumise efektiivsust tugevalt.  Vaata ka: Toimetulek eriolukordadega.

Ravimid. Astma, artriidi, liigese- või lihaspõletike jt haiguste raviks kasutatavad steroide sisaldavad ravimid tekitavad insuliiniresistentsust ning tõstavad veresuhkrut. Pidevalt selliseid ravimeid kasutavad patsiendid peavad silmas pidama, et ka väikesed muudatused igapäevases ravimikoguses võivad mõjutada veresuhkrut. Ühekordsed annused võivad veresuhkrut tõsta 8-72 tunniks. Lisaks on veel mitmeid ravimeid, mis võivad veresuhkrut tõsta – näiteks epinefriini sisaldavad allergia- ja külmetusravimid ning B3 vitamiin.

VERESUHKRUT LANGETAVAD

Pingutav mõttetöö. Kesknärvisüsteem on üks suurimaid glükoositarbijaid inimese organismis. Mida rohkem peab aju pingutama, seda kiiremini võib veresuhkur langeda. Suurt konsentreerumist nõudvad ülesanded, uued olukorrad, isegi kaubanduskeskusest sobiva eseme leidmine – kõik see võib ootamatult veresuhkrut langetada. Selle vältmiseks ei ole tegelikult midagi ette võtta, kui just ei ole välja kujunenud kindlaid olukordi, mil alati veresuhkur langeb.

Soojus. Paljud diabeetikud täheldavad insuliinivajaduse järsku langust kevadel soojade ilmade saabudes. Samamoodi võib sauna või kuuma vanni minek kohe peale insuliiniannust põhjustada tunduvalt kiiremat imendumist ning kaasa tuua ootamatu madala suhkru. Seetõttu peaks kohe peale korrigeerivat- või toiduboolust vältima saunalavale või vanni minekut. Enne soojamaareisi tuleks kindlasti arutada arstiga, kuidas reisil vajadusel muuta insuliiniannuseid.

Kõrgmäestik. Merepinnast harjumuspärasest kõrgemale minnes kipuvad veresuhkrud langema, kuid mõne päevaga peaks organism uue olukorraga olema harjunud ning insuliinivajadus taastub endiseks.

Seks. Tegemist on tõsise kardiovaskulaarse trenniga (eeldades, et seda tehakse traditsioonilisel viisil), mis langetab veresuhkrut. Väike romantiline eine kahele oleks kindlasti parem valik kui suure võileiva magamistuppa kaasapakkimine.

TÕSTAVAD JA/VÕI LANGETAVAD

Alkohol. Joogid, mis sisaldavad ka süsivesikuid (kokteilid, õlu, magus vein) tõstavad lühiajaliselt veresuhkrut, millele mõne aja pärast järgneb langus, mis on põhjustatud maksa normaalse glükoosierituse vähenemisest. Raskeks teeb olukorra see, et alkoholijoobe ja hüpoglükeemia sümptomeid on kõrvaltvaatajatel väga raske eristada ning diabeetik võib jääda vajaliku abita. Seetõttu oleks soovitav enne pidu basaalikoguseid vähendada. Kuna maks töötleb ühte drinki keskmiselt 2 tundi, siis pumba puhul soovitatakse vähendada basaali 30-50{69a294627b5938a91bd08ea63bf780ef3a2d5e304b75a9189f30f4f6b0f98941} võrra 2 tunniks/klaasi kohta. Enne magamajäämist tuleks süüa madala glükeemilise indeksiga vahepala, mis aitaks veresuhkrut öötundidel hoida.

Menstruatsioon. Menstruatsioonitsükli jooksul toodab naise keha erinevaid hormoone, mis võivad veresuhkrut nii langetada kui ka tõsta. Täpselt päevikusse üles märkides on võimalik oma organismi eripärade kohta järeldusi teha ning vastavalt insuliinidoosi suurendada või vähendada.

Reisimine. Paigalistumise puhul veresuhkur kipub sageli olema kõrgemapoolne ning sel juhul insuliinivajadus tõuseb. Aga paraku söömine ja liikumine ei ole ainsad veresuhkru taseme mõjutajad. Lennusõidu ajal on oluline roll ka stressil. Mõnedel suhkruhaigetel võib stress põhjustada veresuhkru langust, eriti kui sellega kaasneb kõhulahtisus ja/või oksendamine (mis võivad esineda ka stress-situatsioonides). Jätkuva stressi puhul organism hakkab sellega adapteeruma ning stress-hormoonide toimel vabanev glükogeen tõstab veresuhkru taset. Reisi ajal on väga oluline sagedane veresuhku mõõtmine. Enne reisi on mõistlik pidada nõu arsti või diabeediõega, et arutada kuidas peaks tegutsema erinevates situatsioonides. Kindlasti peaks teadma, et kõrgus võib muuta glükomeeti ja insuliinipumba toimimist. Dokumenteeritud on tehnilised häired kõrgusel, selle tõttu võiks enne reisi uurida konkreetse tootja käest ohutuse suhtes lennukiga reisimise ajal. Kui laps on insuliinipumbaravil, siis on reisides soovitav kaasa võtta ka süstitsv insuliin, mida saaks kasutada pumbahäire puhul.

Kasutatud materjal:

Think like a pancreas, Gary Scheiner 2004

Pumping Insulin, John Walsh, Ruth Roberts 2006