“Jõulusoojuse” annetustega toetame insuliinipumpade ostu

Kanal 2 traditsiooniline heategevussaade «Jõulusoojus» ulatas möödunud jõulude ajal abikäe diabeedihaigetele lastele ja noortele, kellele koguti saate abil kokku 145 000 eurot. Roald Johannsoni juhitud heategevussaade tõi kahe tunni jooksul ekraanile liigutavad ja inspireerivad lood inimestelt, kel diabeediga väga lähedane kokkupuude. «Jõulusoojuse» üleskutsega toetada diabeedihaigeid lapsi tulid kaasa ka mitmed armastatud Eesti artistid, sealhulgas Vaiko Eplik, Anne Veski, Birgit Sarrap, Dave Benton, Jaagup Kreem ja teised, kes täitsid õhtu muusikaga.

Eestis elab üle 670 1. tüüpi diabeeti põdeva lapse, kelle elusid saaks moodne insuliinipump turvalisemaks ja täisväärtuslikumaks muuta. Lastele ja noortele hädavajalik insuliinipump ja veresuhkru sensorisüsteem maksavad kokku umbes 2400 eurot, millest vaid poole tasub Haigekassa, teine pool on perede enda kanda. Paraku puuduvad väga paljudel, ligi 80% diabeeti põdevate laste vanematel võimalused selliseks kulutuseks.

Pildiotsingu medtronic pump tulemus

2017. aasta kahe esimese kuuga on ELDÜ tänu Jõulusoojuse annetusrahale saanud toetada juba 23 insuliinipumba ja 24 veresuhkrusensori saatja ostu. Pumba ja sensori saanud lapsed ja nende pered tänavad südamest kõiki annetajaid – olete teinud suure hea teo, aitäh!

Kuidas ja kellele ELDÜ insuliinipumpasid ja sensori saatjaid aitab osta?

Otsuse lapse pumbaravi alustamise kohta teeb koos perega nõu pidades lapse raviarst (endokrinoloog). Arst kirjutab digiretsepti pumba või saatja ostuks. Kui pumba või saatja soetamine on perele rahaliselt ülejõu käiv, siis tuleb sellest raviarstile teada anda. Tema võtab siis omakorda ühendust ELDÜga ning teavitab meid, et tema patsient vajab abi pumba või saatja ostmisel. Väga hea oleks, kui pere põõrduks vajaliku meditsiiniseadme ostu toetuse saamiseks lisaks ELDÜle ka oma kohaliku omavalitsuse poole, et kõik osapooled koos saaksid kombineeritud rahastuse abil konkreetse lapse pumba/saatja ostu toetada. Nii jätkub annetusraha rohkematele lastele ja pikemaks ajaks.

Pumba või saatja tellimisel tasub Haigekassa 50% selle hinnast, ülejäänud 50% jaotub kohaliku omavalitsuse, ELDÜ ja pere omaosaluse vahel. Hea tava on, et pere tasub 5% pumba hinnast.

Juhtudel, kui Haigekassa pumba eest midagi ei maksa:

  • kui viimase 5 aasta jooksul on Haigekassa juba pumba eest tasunud,
  • kui patsient on vanem kui 19 eluaastat,
  • või on lapsele raviarsti otsusega põhjendatud osta pump, mis ei ole Haigekassa soodusnimekirjas

Sellistel juhtudel toetame reeglina pumba ostmist samas summas, mis kehtiks Haigekassa toetuse puhul. Selleks summaks on 1071 eurot.

Eestis on saadaval ka insuliinipump, mis ei kuulu Haigekassa soodusnimekirja, selleks on Minimed 640G, mille hind on 3500 eurot. Selle pumba soetamisel saab ELDÜ samuti aidata kuni 1071 eurose toetusega. Peredele, kus põeb diabeeti rohkem kui üks laps, aitab 640G pumpa soetada kombineeritud rahastuse abil TÜ Kliinikumi Lastefond, kellega teeme selleks koostööd.