Laste kvaliteetne diabeediravi püsib heategevuse toel

Täna, 14. novembril on Maailma Diabeedipäev.

ELDÜ annab täna keskpäeval Riigikogu  sotsiaalkomisjonile üle tänutahvli selle eest, et sai käesoleval aastal riigieelarvest ühekordse eraldisena 75 000 eurot. Selle summaga aidati lastel alustada insuliinipumba ravi ja pidevat veresuhkru monitooringut, mis on parimat ravitulemust pakkuv ja lapse ning tema lähivõrgustiku normaalset elukvaliteeti toetav raviviis. Selline raviviis väldib lapsele haiget tegemist, last ei ole vaja 5-8 korda ööpäevas süstida ega mõõta veresuhkrut sõrme augustades 9-12 korda. Insuliinipump annustab insuliini valutult ja glükoosimonitooring näitab reaalajas veresuhkru väärtusi monitori ekraanil.

Diabeeti ei saa välja ravida, aga diabeedi kontrolli all hoidmine aitab ära hoida hilisemaid tüsistusi, mille hulka kuuluvad pimedaksjäämine, neerukahjustused ja jalgade amputeerimine. ELDÜ juhataja Kristi Peegli sõnul on hea diabeedi kontroll oluline ja kordades odavam kui tagasipöördamatute tüsistuste ravi. “Riikides, kus diabeeditarvikud on kõigile kättesaadavad, tehtud uuringud näitavad, et I tüüpi diabeeti haigestunud inimese eluiga võib tänapäeval olla samaväärne või ka pikem diabeeti mittepõdevast inimesest, kuna diabeeti põdev inimene pöörab suurt tähelepanu tervislikule eluviislile, sh toitumisele ja kehalisele aktiivsusele,” selgitas Peegel.

2016 aastal on saanud heategevuse toel (projekt „Väike panus, suur mõju“, Rat Race Tallinn ja Pärnu, erinevad annetajad ja riigieelarve eraldise abil), endale insuliinipumba 55 last. Kokku on Eesti Haigekassa andmetel alustanud oktoobrikuu seisuga inusliinipumbaravi 69 last, st et 80% lastest ja peredest on vajanud 2400 eurose ravi alustamiseks toetust keskmiselt 1238 eurot, Haigekassa tasub 2400 eurost pisut alla 1000 euro, perede enda panus 10%. See tähendab, et kaasaegne diabeediravi ei ole lastele kättesaadav, kui selleks ei ole võimalik kasutada heategevuse või riigieelave toetust. „Kahjuks peame tõdema, et olukord ei parane oluliselt ka 2017a, mil Haigekassa vähendab sensoriga töötava insuliinipumba omaosaluse summat vaid 220 eurot, st pideva glükoosimonitooringu võimalusega insuliinipumba eest tuleb endiselt tasuda ca 1200 eurot, igakuised ravikulud jäävad sensorravi puhul ligi 120 euro juurde, st aastas 1440 eurot. See on paljudele Eesti peredele kallis ja kättesaamatu“, selgitab igapäevaselt diabeeti põdevate laste peresid nõustav ja toetav Kristi Peegel.

“Arvestada tuleb seda, et täna diagnoosi saanud inimene peab ravimite ja tarvikute toel oma tervist hoidma terve eluea. Kui mõtleks korraks kõiks koos, kuidas saaks üheaastasena diagnoosi saanud laps elada täisväärtuslikult vähemalt 70aastaseks? On ju selge, et täna diabeeti põdeva inimese ravivahenditesse investeeritud eurod võimaldavad tulevikus kokku hoida sama inimese kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvaid ravi- ja sotsiaalabikulutusi,” ütles teine ELDÜ juhatuse liige Piret Loomets.

Eesti põeb 1. tüüpi diabeeti 650 last, nendest ca 350-l on insuliinipumbad. Valdava enamuse insuliinipumpadest on Eesti lapsed saanud heategevuse toel. Probleemist teavitamiseks viibki ELDÜ koostöös aktsiooniga „Meie panus“ täna Riigikokku tänutahvli 33lt lapselt, kes on saanud sel aastal riigieelarve toel endale insuliinipumba ja/või pideva glükoosimonitooringu seadme.

Diabeet puudutab meid kõiki. 5% Eesti elanikest ehk ca 70 000 inimest põevad I või II tüüpi diabeeti, neist 90% II tüüpi (peamiselt mõjusa geneetilise eelsoodumuse ja ülekaalu tõttu) ja 10% I tüüpi (autoimmuunhaigus, vähese geneetilise eelsoodumusega). See tähendab, et kõigil meil on kas peres või  sõpruskonnas või kolleegide seas keegi, kellel on diabeet.

Kes soovib teha jõulude ajal tõeliselt vajaliku, sügava mõttega elu ning tervist toetava jõulukingi, siis teadke, et MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing on tulumaksusoodustusega mittetulundusühing, kõik sihtotstarbelised annetused suunatakse laste paremasse ravikvaliteeti, et hoida nende elu ja tervist. Annetusi kogume arvelduskontole nr EE972200221047225180 ja kõnesid ootame annetusnumbrile 9008805, kui kuulad kõne lõpuni, toetad diabeedilapsi 5 euroga.

Lisainfo:
Kristi Peegel
ELDÜ juhataja
Tel: 511 6492
kristi@lastediabeet.ee

Piret Loomets
ELDÜ juhatuse liige
Tel: 506 2725