Üks nimi – kaks haigust. Täna on maailma diabeedipäev, teemaks „Kaitse oma perekonda!“

14. novembri maailma diabeedipäeva teema on käesoleval aastal “Kaitse oma perekonda!”. See haigus puudutab meist tegelikult igaüht, kuna Eestis on üle 70 000 diabeeti põdeva inimese, mis tähendab, et praktiliselt meil kõigil on kas juba diabeeti haigestunud või haigestumise riskiga lähedane inimene. Ca 30 000 inimest ei pruugi WHO andmetel teada, et neil on 2. tüüpi diabeet.

 

Samas saame me 2. tüüpi diabeeti haigestumise ennetamiseks väga palju ise ära teha. Enamik meist ei tea, et näiteks juues iga päev ühe pooleliitrise magusa joogi, tõuseb inimese diabeedirisk 40-50%. Meie inimesed kahjuks ei teadvustata seda, et vähemalt pool 2. tüüpi diabeedi riskist on meie endi poolt ennetatav!

 

Soovime maailma diabeedipäeval Eesti ühiskonnas laiemalt teadvustada, et me igaüks vastutame iseenda tervise eest igapäevase tervisekäitumisega. Samuti oleme oma käitumisega eeskujuks oma lähedastele. Näiteks on oluline teada, et kui jood aasta jooksul iga päev ühe pooleliitrise magusa joogi – ka suhkruvabad joogid siinhulgas – kasvab risk haigestuda 2. tüüpi diabeeti 40-50%. Seega, kui jätta ära regulaarne magus jook, jätta kohvi ja tee seest ära suhkur ja puuviljamahla joomise asemel süüa hoopis värskeid puuvilju, on 2. tüüpi diabeet ligi 50% ulatuses ennetatav. Liikudes 10 000 sammu päevas ja süües mõistlikult, vaid nii palju, kui energiat ka ära kulutad, saad hoida oma tervist iga päev.

 

Teine mure, mida soovime puudutada, on meil Eestis 1. tüüpi diabeeti põdevate noortega. Lapseeas 1. tüüpi diabeeti haigestunud 19+ noored  vajavad suuremat riigi tuge.

 

Pumba- ja sensorravi on tänapäeval parimat ravitulemust pakkuv ja nii lapse kui noore ja ka täiskasvanu ning nende lähivõrgustike normaalset elukvaliteeti toetav raviviis. 5-8 korda ööpäevas end süstida ja mõõta veresuhkrut sõrme augustades 9-12 korda ööpäevas ei ole mitte kellegi unistuste elu. Insuliinipump annustab insuliini valutult ja glükoosimonitooring näitab reaalajas veresuhkru väärtusi monitori ekraanil. Sellist raviviisi vajavad esmajärjekorras lapsena diabeeti haigestunud 19+ noored, diabeeti põdevad rasedad ja siirdatud organitega diabeedihaiged.

 

Oluline on teha vahet ja teada, et 1. tüüpi diabeet on autoimmuunhaigus, mis ei ole põhjustatud valest toitumisest ega vähesest liikumisest. See on oma keha rünnak omade rakkude vastu, mille tagajärjel inimene saab edasi elada vaid kehavälise insuliini toel, insuliini 5-8 korda ööpäevas kehasse süstides.

 

Diabeedi kontrolli all hoidmine aitab ära hoida hilisemaid tüsistusi, mille hulka kuuluvad pimedaksjäämine, neerukahjustused ja jalgade amputeerimine. Hea diabeedi kontroll on oluline ja kordades odavam kui tagasipöördumatute tüsistuste ravi. Riikides, kus diabeeditarvikud on kõigile kättesaadavad, tehtud uuringud näitavad, et 1. tüüpi diabeeti haigestunud inimese eluiga võib tänapäeval olla samaväärne või ka pikem diabeeti mittepõdevast inimesest, kuna diabeeti põdev inimene pöörab suurt tähelepanu tervislikule eluviisile, sh toitumisele ja kehalisele aktiivsusele.

 

Taustainfo:

Eestis on ca 70% diabeeti põdevatest lastest saanud endale kas heategevuse toel või alates käesolevast aastast riigi toel kaasaegsed ravivahendid ja neid vajavad lapsed ka siis, kui on saanud 19aastaseks, praeguse korra kohaselt kehtib riigi toetus insuliinipumbale ja selle tarvikutele vaid kuni lapse 19.a. saamiseni.

 

Eesti põeb 1. tüüpi diabeeti 671 last, nendest saab iga aasta täiskasvanuks ca 40 last. 1. tüüpi diabeediga täiskasvanuid on Eestis ca 4000 (täpsed andmed puuduvad, kuna puudub diabeediregister).

 

Diabeet puudutab meid kõiki. Juba ca 7% Eesti elanikest ehk rohkem kui 70 000 inimest põevad 1. või 2. tüüpi diabeeti, neist 95% on 2. tüüpi (peamiselt mõjusa geneetilise eelsoodumuse ja ülekaalu, st oma elustiili tõttu) ja 5% 1. tüüpi (ennetamatu autoimmuunhaigus, vähese geneetilise eelsoodumusega, ravimatu). See tähendab, et kõigil meil on kas peres, sõpruskonnas või kolleegide seas keegi, kellel on diabeet. Kanna täna sinist riietust ja ole toeks oma diabeeti põdevale lähedasele.

 

 

Lisainfo:

Kristi Peegel

ELDÜ juhataja

Tel: 511 6492

kristi@lastediabeet.ee